Tagasi
Dementsuse infoliin 644 6440

Dementsuse Sõbrad

Milline on elu dementsusega? Mida saaksid teha sina, et dementsusega inimeste igapäevas oleks rohkem märkamist ja hoolimist?

Kui sul on tahe paremini mõista ja avardada oma arusaama, mida tähendab elada dementsusega, ja midagi positiivselt muutvat ette võtta, siis vabatahtlikuks Dementsuse Sõbraks saamine võiks olla selleks inspireeriv võimalus.

Dementsuse Sõprade programm on mõtteviisi muutus ja oma heade mõtete pööramine tegudeks.

Stigmatiseeritus ja mittemõistmine põhjustavad dementsusega inimestele tunnet, et nad on üksinda ja ühiskonnast eraldatud. Dementsuse Sõbraks saades õpid, millised on väiksed sammud, kuidas sina saaksid abiks olla. Dementsuse Sõber oskab märgata ja aidata inimesi pere- ja tutvusringkonnas, tänaval ja kogukonnas.

Dementsuse Sõprade liikumine

Dementsuse Sõprade vabatahtlik liikumine on kõigi aegade suurim algatus, muutmaks inimeste arusaama dementsusest. Ülemaailmne kampaania sai alguse 2013. aastal ja on nüüdseks levinud 54 riigis. 2020. aasta alguse seisuga on maailmas üle 18 miljoni Dementsuse Sõbra, kellest suurim osa ehk üle 12 miljoni inimese elab Jaapanis, teisel kohal on Suurbritannia kolme miljoni liikmega.

Eestis veab Dementsuse Sõprade programmi Dementsuse Kompetentsikeskus. Septembris 2020 on Eestis esimest korda võimalus Dementsuse Sõbraks saada.

Kes on Dementsuse Sõber?

Dementsuse Sõbraks saamiseks tuleb läbida infotund, kus saab rohkem teada selle kohta, milline on elu dementsusega. Infotunnis omandatakse viis põhisõnumit dementsuse kohta:

  • Dementsus ei ole vananemise loomulik osa.
  • Dementsust põhjustavad ajuhaigused.
  • Dementsus ei tähenda üksnes mälu kadumist.
  • Dementsusega on võimalik hästi elada.
  • Inimene tähendab palju enamat kui tema dementsus.

Infotunni läbinu saab Dementsuse Sõprade märgi ning täidab tegevuskaardi, valides endale ühe tegevuse, kuidas ise edaspidi kaasa aidata dementsusesõbralikuma ühiskonna loomisel.

Kui soovid saada Dementsuse Sõbraks, jälgi informatsiooni kodulehel www.eludementsusega.ee või Dementsuse Sõprade Facebooki lehel.