Sõjauudised ei ole dementsusega inimestele
Dementsusega inimesed ei tohiks olla pidevas sõjauudiste, -arutelude ja -jutuajamiste infovoos. Paljud dementsusega inimesed on kogenud otseselt teise maailmasõja aega ning saanud sellest traumaatilised kogemused, valusa mälestuse või kannatused kogu eluks. Ukraina sõjakolde uudised televisioonis, raadios või mujal kanalites võivad need mälestused elavdada ning tekitada tugevat ärevust ja seeläbi omakorda dementsust süvendada. Samuti ei pruugi dementsusega inimesed aru saada, et see ei juhtu siin ja nende endiga.
Olenevalt dementsuse faasist, tuleb püüda minimeerida või teadlikult vältida dementsusega inimese pidevat sõjauudiste keskel viibimist, samas vastata küsimustele ja jääda ise rahulikuks uudiseid selgitades. Sügavama dementsusega inimesel võib ka televiisorist või raadiost kuuldav õhuhäiresignaal elavdada kunagised mälestused ja traumakogemused ning tekitada temas seeläbi kurbust ja ärevust.
Hooldekodudes on soovitav võimaldada dementsusega elanikel vaadata helgemaid saateid ja mitte unustada neid televiisori ette istuma. Sõjauudised ei ole soovitatavad ka inimestele, kelle haigusseisund lubab eeldada, et arusaamine maailmaasjadest on piiratud. Veelgi parem oleks korraldada ühistegevusi, kus saab sündmuseid turvalises keskkonnas arutada, selgitada, olla toeks.
Kasutage julgesti peaasi.ee häid soovitusi vaimse tervise teemadel, need sobivad hästi nii dementsusega inimestele kui ka nende hooldajatele.
Ukraina dementsusega inimeste aitamiseks soovitame annetada hooldus- ja hügieenivahendeid. Eesti Punane Rist kogub hügieenitarbeid ja muud vajalikku erinevates paikades.
Rahvusvaheline organisatsioon Alzheimer´s Disease International on andnud teada, et nad on ühenduses olnud Ukraina dementsusega inimeste ja nende lähedaste huve kaitsva organisatsiooni Nezabutniga ning kui tekib võimalus ja informatsioon, kuidas seal elavaid dementsusega inimesi või mujale maadesse emigreeruvaid peresid, kelle hulgas on dementsusega pereliikmeid, aidata, siis teavitatakse sellest.