Tagasi
Dementsuse infoliin 644 6440
KKK

Abivahendi taotlemine

Haiguse süvenedes võib vaja minna erinevaid igapäevaelu toetavaid abivahendeid.

Dementsusega inimesele on olemas erinevad vahendid turvalisuse tagamiseks ja kadumise ennetamiseks. Neist saab pikemalt lugeda ka dementsussündroomiga haige lähedasele mõeldud rubriigist Keskkonna kohandamine.

On hooldusvahendid, liikumist ja söömist toetavad abivahendid. Hooldusvahenditeks on näiteks mähkmed, voodi jt pindade kaitsed, vahendid keha pesemiseks ja naha kaitseks ning puhastamiseks, ühekordsed pluusikaitsed, kombinesoonid. Voodihaige patsiendi hooldamisel on abiks erinevad libistuslinad ja -lauad ning tõsterihmad, mis on mõeldud kasutamiseks haige siirdamisel hõõrdumise vähendamiseks. Samuti on olemas palju erinevaid vahendeid lamatiste tekkimise ennetamiseks.

Abivahendeid oskavad soovitada ja sobivaks kohandada nii füsio- kui ka tegevusterapeudid. Selleks, et teada, millisest abivahendist oleks just sinule või sinu lähedasele kasu, tuleb aru saada probleemi olemusest. Näiteks sobiva liikumise abivahendi soovitamiseks uurib füsioterapeut põhjalikult liikumisprobleemi olemust, hindab selle raskusastet ning uurib, milline on ipägaevane elukeskkond – kas seal on palju lävepakke ja treppe, kui laiad on ukseavad, kas põrandatel on vaibad.

Mõni abivahend võib sobida lühiajaliseks kasutamiseks, mõni pikaajaliseks. Tuleb teha otsus, kas abivahend rentida või see päriseks soetada.

Määratud puudeastmega patsiendile ning pensionärile toetab abivahendite soetamist ka riik. Puude määramist saab taotleda sotsiaalkindlustusameti kaudu ning ka abivahendi kaart tuleb nende kaudu vormistada. Abivahendi taotlemisest loe edasi Sotsiaalkindlustusameti veebilehelt.

Dementsusega inimese iseseisvust ja hooldust toetavad abivahendid ja teraapiad annab hea ülevaate erinevatest abivahenditest. Soovitame tutvuda ka Dementsuse Kompetentsikeskuse koostatud ülevaadet abivahenditest, raamatutest ja enesetäiendamisvõimalustest (koostatud sotsiaalhoolekande spetsialistide koolitusmaterjaliks).

Loetelu teenusepakkujatest, kes erinevaid abivahendeid müüvad ja rendivad:

www.invaru.ee

www.abivahendikeskus.ee

www.terviseabi.ee

www.ortoosikeskus.ee